Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   1190-1478: Shtetet Arbėrore (https://vargmal.org/dan88n)
-   -   Despotati i Epirit (https://vargmal.org/dan6036)

Kandhaon 17.10.2010 19:02

Despotati i Epirit
 
1 bashkėngjitje
Citim:

Njė marrėveshje e vitit 1204 mes venedikasve dhe kryqtarėve qė ta ndanin mes vete Perandorinė Bizantine, e la nė duar tė venedikasve hapėsirėn qė kap Etolinė, Akarnaninė, Epirin, Zanten, Kefaloninė, Leukadinė dhe Korfuzin. Por mundėsitė e Venedikut pėr ta kontrolluar kėtė hapėsirė ishin tė vogla. Ata i lanė ishujt e deti Jon nė duar tė pushtuesve frankė, ndėrsa Korfuzi iua la Mihail Engjėll Komnen Dukės, Zotėri i Epirit. Venediku vendosi pushtetin e drejtėpėrdrejtė vetėm nė Durrės nga e gjithė hapėsira e lartpėrmendur. Mihail Engjėlli njė prijės arbėresh u bė sundues i Epirit. Pas shkatėrrimit tė mbretėrisė sė Selanikut, zotėrinjtė e Epirit morėn nėn kontroll Thesalinė, nga mali Olimp nė veri deri tek Thermopilet nė jug. Nė mesin e shek. 12, Mihajli II, zotėri i Epirit, martoi bijėn e tij me Gulielm de Villehardvinin, Princ i Akajės. Njė tjetėr bijė e martoi me Manfredin, mbretin e Sicilisė, i cili pėrfitoi Korfuzin si pajė martesore. Me vdekjen e Mihajlit II, trojet e tij u ndanė mes djalit tė tij Niqiforit qė u bė zotėri i Epirit me qendėr nė Artė, dhe djalit tjetėr Joanit, qė sundoi Thesalinė me qendėr nė Neopatras.

http://fmg.ac/Projects/MedLands/ALBA...#_Toc157144101
Bashkėngjitje 2770


Ora nė Shqipėri ėshtė 06:41.

Vargmal © 2001