Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Propaganda a/sh (https://vargmal.org/dan203n)
-   -   Greqi-Mal i Zi-IRJM: Probleme me realitetin gjeografiko-historik (https://vargmal.org/dan6359)

VNf 1.5.2011 15:33

Greqi-Mal i Zi-IRJM: Probleme me realitetin gjeografiko-historik
 
Citim:

Media greke shqetėsohet pėr librin shqiptar tė gjeografisė

Mediat greke kanė reaguar ndaj tekstit tė gjeografisė nė shkollat shqiptare duke e quajtur “propogandė, urrejtje, fanatizėm dhe njohuri tė falsifikuara jepen nė shkollat shqipe, nė vend qė tė mėsohet historia e vėrtetė”.

Nė shkrimet e botuara analizohen pjesė nga teksti i “Gjeografisė 4” sė shkollave tona tė mesme, ku faktet e historisė sė Shqipėrisė tė shkruara nė tė, quhen tė falsifikuara dhe propogandistike. Nė shkrim thuhet se nė vend tė fakteve tė vėrteta nė shkollat shqiptare, tė rinjtė mėsojnė historinė e "Shqipėrisė sė Madhe" dhe ndėr tė tjera, se "Greqia e Veriut, nga Follorina, nė Prevezė ėshtė territor shqiptar, ku “grekėt bėnė spastrimin etnik mbi ēamėt".

Nė median greke thuhet se Gjeografia iu mėson nxėnėsve qė nė “trevat shqiptare jashtė Shqipėrisė pėrfshihen tokat e shtetit tė Kosovės, pjesė tė Malit tė Zi dhe Serbisė, gjysma e Shkupit dhe veriperėndimi i Greqisė, ku hyjnė prefekturat e Follorinės, Kosturit, Grevenasė, Janinės, Artės, Prevezės, Thesprotisė”. Aty thuhet gjithashtu se nė kapitullin ku flitet pėr "zonat shqiptare nė Greqi" thuhet se “ato i janė aneksuar Shqipėrisė padrejtėsisht nė vitin 1913”.

Sipas tyre, “harta e Shqipėrisė sė Madhe qė shtrihet deri nė zonat shqiptare nė vendet fqinjė, vizatohet jo vetėm nė librat ku mėsojnė studentėt, por edhe nė fletoret e ushtrimeve, ku atyre iu kėrkohet tė pikturojnė rajonet e Greqisė nė tė cilat jetojnė shqiptarėt dhe tė japin shembuj tė dėbimeve tė shqiptarėve nga autoritetet greke”.

Nė shkrim thuhet se “brezi i ri shqiptar, mėson nė shkollė se ka tė njėjtėn ADN me mbretin Pirro tė Epirit dhe me nėnėn e Aleksandrit tė Madh” dhe e quajnė tė papranueshėm faktin qė tė gjitha kėto janė shtypur nė tekstet shkollore, pasi janė miratuar nga Ministria shqiptare e Arsimit. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=78&a=2413

Citim:

Tremben nga rikthimi i Shqipėrisė etnike

Tiranė, 30 prill - Pėrfshirja e Kosovės, e pjesėve tė Greqisė, tė Malit tė Zi dhe tė Maqedonisė nė kuadėr tė territorit tė Shqipėrisė nė tekstet shkollore, ka trembur shtetet fqinje sllave.

Grekėt dhe malazezėt janė alarmuar me pėrmbajtjen e historisė nė librat e gjeografisė sė shkollave tė mesme nė Shqipėri. Mediet greke dhe ato malazeze kanė alarmuar se nė tekstet shkollore tė gjeografisė janė paraqitur tė dhėna qė shpjegojnė okupimin e territoreve shqiptare nė luftėrat e kaluara ballkanike.

Sipas medieve greke e malazeze, nė tekstet shkollore shqipe, territori i Shqipėrisė thuhet se ka qenė mė i gjerė sesa shteti aktual i Shqipėrisė.

Mediet malazeze kėrkojnė reagimin e qeverisė sė tyre.

Po ashtu, malazezėt pėrmendin edhe analizėn e vitit tė kaluar tė institutit kanadez pėr kėrkime “Global Research” pėr paralajmėrimin pėr “Shqipėrinė e Madhe”, qė pėrfshin Shqipėrinė, Kosovėn, jugun e Serbisė, Sanxhakun, Plavėn Gucinė, Malėsinė, Ulqinin, pjesė tė Greqisė dhe tė Malit tė Zi, transmeton Indeksonline.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,57371

VNf 4.5.2011 22:02

Citim:

Maqedonia do tė reagojė pėr tekstet e gjeografisė sė Shqipėrisė

Maqedonia do tė reagojė pėr tekstet e gjeografisė sė Shqipėrisė, ku thuhet se Kosova, disa pjesė tė Greqisė dhe Malit tė Zi si dhe gjyma e Maqedonisė nė aspektin gjeografik i takojnė Shqipėrisė, por i janė shkėputur me dhunė pas luftave ballkanike nė vitin 1913.

Ambasadori maqedonas nė Tiranė Vele Trpevski ka paralajmėruar reagim zyrtar nėse dėshmohet se raportimet e mediave pėr pėrmbajtjen e librit janė tė sakta.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/8928.html

Medaur 5.5.2011 19:36

Mė pėlqen kur nxehen grekėt. Mė dhuron njė kėnaqėsi tė veēantė pėrfytyrimi i grekėve tė nxehur e tė irrituar.


Ora nė Shqipėri ėshtė 20:54.

Vargmal © 2001