Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   1190-1478: Shtetet Arbėrore (https://vargmal.org/dan88n)
-   -   Philippus princeps tarentinus Albanensium generationibus privilegia confirmat.. (https://vargmal.org/dan6638)

Stahlhelm 22.9.2011 03:15

Philippus princeps tarentinus Albanensium generationibus privilegia confirmat..
 
1304, 5. septembris. Aversae

Philippus ilustris Ierusalem et Sicilie regis filius princeps Tarenti despotus Albos (!), Spatos, Catarucos, Bischesini (!), Aranitos, Lecenis (!), Turbaceos, Marchaseos (!), Scuras, Zeneuias, Bucceseos, Logorescos et Mateseos fidelibus suis salutem et dileccionem sinceram. Patefacto nobis per nuncios add nos missos vestre bone voluntatis affectu, quo ad fidem et mandata principis incliti domini genitoris nostri Ierusalem et Sicilie regis illustris et nostra cum sincera devocione redire ac in eis constanter perserverare disponitis, nos huiusmodi reversionem vestram gratam habentes pariter et acceptam vos ad fidem et mandata ipsa taliter reduntes benigne suscipimus et vos in illis specialis favoris et benevolencie gracia prosequi pollicemur; offensis omnibus et culpis (de verbo ad verbum ut ssupra no praecedente).

E confirmatione Caroli regis 1306, 6. septembris (v. infra).Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.

Kandhaon 22.9.2011 15:22

A ka pėrkthim?

Dokumenti ėshtė interesant sepse vėrteton praninė e fisit tė mirėfilltė Albanoi ende nė mesjetė. Fiset tjera janė poashtu shqiptare.

Stahlhelm 22.9.2011 16:22

Filipi, princi i Tarentit i siguron 13 fiseve shqiptare privilegjet e vjetra.

5 shtator 1304

Filipi, mbret i shndritur i Jeruzalemit e i Sicilisė, bir i princit tė Tarentit prijėsve tė Albėve (Albos), Shpatėve (Spatos), Katarukėve (Catarucos), Biskesinėve (Bischesini), Aranitėve (Aranitos), Lecenėve (Lecenis), Turbacejve (Turbaceos), Markazejve (Marchaseos), Skurajve (Scuras), Zenevisėve (Zeneuios), Buzėzajve (Bucceseos), Logoreskėve (Logorescos) dhe Matesejve (Mateseos), besnikėve tė vet, (i uron) shėndet e dashuri tė sinqertė. Mbasi doli nė shesh dashuria e vullnetit tuaj tė mirė ndaj nesh, me anėn e pėrfaqėsuesve tė derguar kėtu tek ne, dashuri kjo, nėpėrmjet tė cilės ju, me bindje tė sinqertė, mendoni tė ktheni dhe me kėmbėngulje, tė qėndroni nė besnikėrinė dhe nė urdhėrat e tė permendurit princ, zotit prindit tonė, mbretit tė ndritshėm tė Jeruzalemit e tė Sicilisė, pėr ne ėshtė e pėlqyeshme dhe e prenueshme njė kthesė e tillė e juaja, dhe me gjithė zemėr...


pėrkthim (jo i plot) i imi dhe nga:


Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.


Do ta bėj tė plot pėrkthimin dhe do sjell edhe disa dokumenta tė tjera nga Acta Albaniae

Kandhaon 22.9.2011 16:45

Ata Markazejt, janė Mazrekėt, sipas Milan Shuflajt, se pak ma herėt isha duke e lexu, po thotė qė gabimisht ėshtė shkruar Markazej


Ora nė Shqipėri ėshtė 19:56.

Vargmal © 2001