Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Tė reja (https://vargmal.org/dan67n)
-   -   Gėrmime nė Strugė (https://vargmal.org/dan8050)

VNf 18.7.2013 21:29

Gėrmime nė Strugė
 
Citim:

Gėrmime arkeologjike nė afėrsi tė Strugės

Nė afėrsi tė Strugės, nė fshatin Vranishtė, ekspedita arkeologjike e Muzeut “Nikolla Nezllobinski” nė pėrbėrje tė cilės janė edhe arkeologėt Fitni Dalipi dhe Valentina Todoroska, tashmė disa ditė janė duke punuar nė gėrmime arkeologjike nė njė objekt neolitik-shtėpi e periudhės sė neolitit.

“Struga ėshtė shumė e pasur me lokalitete arkeologjike e njė ndėr ta ėshtė edhe lokaliteti nė fjalė qė quhet “Livadhet e kishės” nė Vranishtė. Kėtu janė bėrė gėrmime qė para 30-40 vjetėve dhe kanė vazhduar edhe vitin e kaluar, ndėrsa sivjet u jam bashkangjitur edhe unė. Sipas fragmenteve qe dalin bėhet fjalė pėr njė shtėpi tė neolitit dhe kemi zbuluar tashmė dyshemene dhe do tė shofim mos vallė ka edhe objekte tė tjera qė janė ndėrtuar nė shtylla. Dyshohet se lumi Drin ka kaluar nė afėrsi prandaj edhe janė formuar vendbanime dhe shtėpi nė periudhėn e neolitit”, theksoi arkeologu Dalipi.

Kėtė javė pėrfundon ekspedita ndėrsa mandej do tė vazhdojė ekspedita nė gėrmimet nėnujore nė lokalitetin “Shelgjet” (Vrbnik).

Ndėrkaq, arkeologja Valentina Todoroska, e cila ėshtė e specializuar pėr gėrmime nėnujore thekson se sipas materialit tė zbuluar tė qeramikės, janė gjetur fragmente qė nga koha e neolitit e deri nė periudhėn e bronzės. Neoliti ėshtė periudhė parahistorike e gurit, qė pėrfshin njė kohė qė fillon nga mijėvjeēari i shtatė dhe mbaron nga fundi i mijėvjeēarit tė katėrt p.e.sonė. (M.Latifi/INA)

http://ina-online.net/maqedoni/32934.html


Ora nė Shqipėri ėshtė 05:40.

Vargmal © 2001