Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Tė reja (https://vargmal.org/dan67n)
-   -   Konferenca e Londrės, 102 vjet nga ndarja e trojeve shqiptare (https://vargmal.org/dan8605)

VNf 29.7.2015 08:41

Konferenca e Londrės, 102 vjet nga ndarja e trojeve shqiptare
 
1 bashkėngjitje
Citim:

Konferenca e Londrės, 102 vjet nga ndarja e trojeve shqiptare

Bashkėngjitje 7383Konferenca e Ambasadorėve i filloi punimet nė dhjetor tė 1912-s, duke vazhduar deri mė 29 korrik 1913. Ajo mund tė ketė qenė pėrcaktuese e tė ardhmes sė Shqipėrisė mbi pavarėsinė e vendit, por siē dihet nga kėtu Shqipėria doli e pėrgjysmuar nė kufijtė e saj.

Kjo konferencė u diktua prej shpėrthimit tė luftės sė parė ballkanike. Morėn pjesė fuqitė e mėdha tė Evropės, pėrfaqėsuesi i perandorisė osmane dhe pėrfaqėsues tė fuqive ballkanike, me pėrjashtim tė Shqipėrisė (qė nuk njihej) dhe tė Greqisė (qė nuk e kishte nėnshkruar armėpushimin). Nga kjo konferencė doli Traktati i Londrės, mbi ndarjen e territoreve qė dolėn jashtė perandorisė osmane prej fuqive tė mėdha dhe aleatėve tė tyre.

Ky Traktat mbeti i fshehtė deri nė Konferencėn e Versajės (1918). Tė gjitha fuqitė e mėdha paraqitėn versionin e tyre tė hartės sė Shqipėrisė. Harta mė e favorshme pėr shqiptarėt ishte ajo e propozuar nga Austro-Hungaria. Nė kėtė konferencė Shqipėria u njoh si principatė, qė do tė thoshte se forma e qeverisjes do tė ishte monarkike, pushteti i trashėgueshėm, ndėrsa pavarėsia e kushtėzuar, sepse principata nuk arrin deri tek e drejta e shtetėsisė. Nė kėto kushte Ismail Qemali u detyrua tė jepte dorėheqjen, qoftė pėr t’i hapur rrugėn njė princi tė huaj, ksenokracisė; qoftė pėr t’u mbrojtur nga akuzat pėr t’u shpallur vetė sovran i vendit. Ky ėshtė quajtur dhe viti i mbrapshtė i Shqipėrisė, nga filluan shumica e fatkeqėsive tė saj: paqėndrueshmėria e sistemit politik, varėsia prej sė jashtmi, forca e madhe e ndikimit tė tė huajve dhe mbi tė gjitha ndarja pėr gjysmėn e territoreve tė saj.

Shembja e sundimit turk nė Ballkan do tė bėnte qė fati i mėtejshėm i Shqipėrisė tė hynte nė planet e reja tė politikės sė tyre ballkanike. Aleatėt ballkanikė i trajtonin krahinat shqiptare si trofe lufte. Ata treguan kėshtu se ishin tė vendosur tė vepronin sipas marrėveshjeve tė fshehta qė kishin lidhur mė parė me njėri-tjetrin, se ishin kundėr njė Shqipėrie mė vete. Pjesėmarrės nė kėtė konference ishin ambasadorėt e Fuqive tė Mėdha, ai i Austris ė, i Gjermanisė, i Italisė, i Francės dhe i Rusisė. Si pėrfaqėsues dhe ministėr i Jashtėm i vendit pritės, Eduard Grei, ishte njeriu qė u zgjodh kryetar i pėrhershėm i Konferencės.

http://rtv21.tv/web/?p=40840


Ora nė Shqipėri ėshtė 05:48.

Vargmal © 2001