Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Tė reja (https://vargmal.org/dan67n)
-   -   Francė: Zbulohet dhėmb njeriu, datuar 560 000 vjetė mė parė (https://vargmal.org/dan8606)

VNf 28.7.2015 22:05

Francė: Zbulohet dhėmb njeriu, datuar 560 000 vjetė mė parė
 
1 bashkėngjitje
Citim:

TULUZ – Zbulohet njė dhėmb 560 000 vjeēar nė jugperėndim tė Francės

Bashkėngjitje 7385Disa arkeologė tė rinj francez vullnetarė zbuluan javėn e kaluar nė Tautavel, nė jugperėndim tė Francės, njė dhėmb qė mendohet se i pėrket njė individi tė rritur qė kishte jetuar para 560 000 vjetėsh, gjė qė pėrbėn njė zbulim tė madh sipas studiuesve nė vend.

“Njė dhėmb qė mendohet se i pėrket njė tė rrituri, burrė apo grua, kjo nuk mund tė thuhet, u gjet gjatė gėrmimeve nė njė nivel tė tokės qė njihet pėr sende qė datojnė rreth 580 000 dhe 550 000 vjet mė parė, sepse janė pėrdorur shumė metoda pėr datime tė ndryshme”, theksoi sot paleantropologja, Amelie Viallet, 39 vjeēe.

“Ky ėshtė njė zbulim i madh sepse ka shumė pak fosile njerėzore nė kėtė periudhė nė Evropė”, theksoi ajo

http://www.ata.gov.al/tuluz-zbulohet...es-293850.html


Ora nė Shqipėri ėshtė 06:41.

Vargmal © 2001