Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   "Universi 6000-vjeēar"... i feve (https://vargmal.org/dan8681)

mesdimr 6.11.2009 19:52

"Universi 6000-vjeēar"... i feve
 
2 bashkėngjitje
Sado e pabesueshme qė duket, fetarėt e treshes abrahamike besojnė se gjithėsia u krijua prej "zotit" rreth 6000 vjet mė parė. Kjo llogaritet duke marrė pėr bazė brezat njerėzore tė mitologjisė semite qė nga "krijimi". Prej aty del se ēdo gjė nė gjithėsi, si: planetėt, yjet, hėnat, kometat dhe vetė drita etj., duhet tė jenė krijuar gjatė (ose pas) ēastit tė "krijimit fillestar".

Duke marrė parasysh se energjia dhe lėnda nė univers nuk mund tė udhėtojnė mė shpejt se shpejtėsia e dritės, nėse ecim mbrapa nė kohė 6000 vite deri nė pikėn e "krijimit" tė fetarėve, pėrftojmė njė rreze rreth 6000 vite-dritė nė hapėsirė. Pra njė sferė me diametėr 12 000 vite-dritė ėshtė gjithēka mund tė pėrfshijė brenda universi fetar!

Nė figurėn mė poshtė ilustrohet se ēfarė pėrmase ka ky "univers" i fetarėve pėrbri njė galaktike tė vetme ēfarėdo tė universit aktual.

Bashkėngjitje 7649
Galaktika e Andromedės ka diametėr rreth 200 000 vite-dritė.

Astronomėt vlerėsojnė se nė gjithėsi ka qindra miliarda galaktika, ndėrkaq secila prej tyre pėrmban qindra "universe" sa ky i fetarėve. Madje dhe diametri i mėsipėrm i "universit" fetar ėshtė disi i zmadhuar, pasi tė paktėn deri nė mesjetė po tė njėjtat fe pohonin se ekzistonte vetėm Toka dhe se yjet rrotulloheshin rreth Tokės, ose qė janė raketa pėr tė vrarė djajtė...

Mė poshtė kemi njė video qė tregon shtrirjen dhe pėrmasat derimėtash tė njohura tė gjithėsisė. (Diku pas mesit tė videos ēdo pikė e ndriēuar pėrfaqėson vetėm njė galaktikė...)Poshtė ėshtė dhe pamja e kombinuar HDF nga teleskopi "Hubble ", qė tregon vetėm njė pjesė tė hapėsirės nė yjėsinė e Arushės sė Madhe. Kėtu mund tė shikohet se si shtrihen galaktikat nė gjithėsi dhe se sa jashtė realitetit ėshtė koncepti fetar i "universit 6000-vjeēar".

Bashkėngjitje 7648

Shkrimi mė i zgjeruar nė anglisht: http://www.nobeliefs.com/comments11.htm.

DarkGoroTh 8.11.2009 06:07

Gjeja me interesante dhe me e pabesuar me ndoket ajo qe thote ne KURAN: Se Universi, Yjet, Dielli dhe Toka jan krijuar te gjitha per 6 (mos gabofsha) por ne anen tjeter kur e shikojm kete gje kjo Sure bie ne UJE menjehere, pasi qe per Universin eshte dasht shume kohe qe te zhvillohet, ndryshohet dhe te krijohen Yjesi, Diej, Planet etj...e pra vetem Token po e marri si shpjegim se ka miliona vite qe ka egzistuar dhe kan qen shum vite deri sa u kriju Toka e leje me te themi per Diellin ose Universin qe ka shku shum shum kohe e madhe per procesin e ndryshimit dhe me kohe si ne Planetin tone ka ardhur si shkak Evolucioni t'cilen e ka bere ndryshimin me te madh ne toke qe ka GJallesa te ndryshme ne kohen tone...

Ate gje s'muj ta kuptoj dhe disa Sure tjera qe jane totalisht kundra Shkences dhe nuk shpjegohen kurqysh per te qen te Besuara...

mesdimr 14.11.2009 13:04

1 bashkėngjitje
Pėrftohet njė pamje mė e gjerė e gjithėsisė nga puna me teleskopėt euro-japonezė:

Citim:

Astronomers see 'skeleton' of the universe

Astronomers have for the first time seen part of the 'cosmic web' of galaxies that holds together the known universe, some seven billion light-years from Earth.

Viewed through the world's most powerful telescopes, the discovery "is the first observation of such a prominent galaxy structure in the distant universe, providing further insight into the cosmic web and how it formed," according to a statement by the European Southern Observatory (ESO).

Bashkėngjitje 7650
The galaxies located in the newly discovered structure are shown in red, those in front or behind are shown in blue (Source: ESO/Subaru/National Astronomical Observatory of Japan/M Tanaka)

http://www.abc.net.au/science/articl...05/2734121.htm

walter 2.7.2010 00:22

6000 vite nga krijimi i universit... kėte mund tė besojnė vetėm frigacakėt dhe mendjet e varfėra.

evola 29.8.2010 13:03

Citim:

Thėnė nga Legjion
Poshtė ėshtė dhe pamja e kombinuar HDF nga teleskopi "Hubble ", qė tregon vetėm njė pjesė tė hapėsirės nė yjėsinė e Arushės sė Madhe. Kėtu mund tė shikohet se si shtrihen galaktikat nė gjithėsi

Pamja HDF pėrmban mbi 10 mijė galaktika, ndėrsa astronomėt pohojnė se numri i galaktikave nė univers shkon nė qindra miliarda, me akoma mė shumė se aq yje e planete.

gurax 9.9.2010 13:36

Te tera keto absurditete nuk duhet t'ju cudisin nese llogarite i beni mbi nje sistem tjeter referues nga ai qe jemi mesuar te perdorim. Mos harroni qe ne thelbin e cdo argumentimi eshte omniprezente ideja "Zoti e ka bere te tille" dhe mbi kete argument une (si avokat i djallit) mund te shpjegoj edhe paradoksin e limiti te shpejtesise se drites, universin ne dukje kaq te vogel prej 12000 ly ne diameter, etj etj qe pertoj.

Gjithashtu mund te them qe ne nje tekst shkollor matematike ne Arabine Saudite gjehet kjo aksiome per drejtezat paralele: "Dy drejteza paralele shtrihen ne nje plan dhe nuk bashkohen asnjehere, vetem Zoti mund t'i beje ndryshe". Ne aspektin literal sikur mos e vendosim fare trurin ne pune, kjo gje eshte e vertete: ato asnjehere nuk bashkohen dhe deri tashti Zoti s'ka dashur t'i beje te bashkohen, por perhere e ka kete mundesi. Jane pikerisht 'cengele' te ketij lloj arsyetimi ku varen argumentimet teiste. Per te ardhur keq ne tere kete diskutim eshte se nuk arrijne ta kuptojne se ky lloj argumentimi i ngjan dikujt qe s'di not dhe perpiqet te mbahet ne floket e veta.

fronti polar 9.9.2010 19:06

Citim:

Thėnė nga gurax
Mos harroni qe ne thelbin e cdo argumentimi eshte omniprezente ideja "Zoti e ka bere te tille"

Haha, mė kujtove atė "argumentin" kreacionist tė tipit "Zoti i ka bėrė fosilet tė duken sikur janė tė vjetra, po jo se kanė ekzistuar vėrtet kafshė tė atilla..."

gurax 15.9.2010 19:55

Hehe, ky "argumenti" i ka mbushur mendjen shume njerezve qe eshte aq edukativ sa vlen te ndertohen edhe muze qe paraqesin kete linje mendimi dhe arsyetimi.

Zoti i beri kastile fosilet qe te duken sikur jane miliona vjecare. Zot me sens te holle humori, qe te thote "Ahaaaa, qerrata, qenke i zgjuar, s'e hengre. Bravo bravo. Po ja gje nje here kete tjetren..." dhe vijon ne kete 'argument' zbulimi i radhes, psh stratat gjeologjike te Tokes dhe datimi Karbonik, apo gjysemzberthimi i elementeve radioaktive, etj etj.

Filloi shfaqja, doni kokoshka?


Ora nė Shqipėri ėshtė 15:07.

Vargmal © 2001