Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   Islamizmi lejon martesėn mes kushėrinjve (https://vargmal.org/dan8702)

Kandhaon 19.6.2009 21:31

Islamizmi lejon martesėn mes kushėrinjve
 
Mund tė shikojmė kėto dy ajete tė sures Nisa, ku pėrmenden njė kategori femrash me tė cilat muslimanit i ndalohet martesa dhe askund nuk pėrmenden kushėrirat e para.

Citim:

22. Mos u martoni me ato gra me tė cilat qenė tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para islamizmit) pse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar.
23. U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjeėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė sķka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh.
Kjo nuk ėshtė aspak ēudi, ngaqė e dimė tė gjithė se turqit, arabėt, afganėt etj qė tė gjithė martohen me kushėrira.

Dhe dihet se shembullin e marrin nga profeti i tyre Muhamedi:

Citim:

O ti Pejgamber, Ne t’i kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ia falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahut) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē’u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rreth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.


Ora nė Shqipėri ėshtė 23:26.

Vargmal © 2001