Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   Fundi i botės (https://vargmal.org/dan8703)

sigint 13.9.2007 15:12

Fundi i botės
 
Sa funde fetare ka kalu deri tani bota? Dhe cili ėshtė fundi i radhės?

Kandhaon 27.10.2007 15:13

Mė duket se apokalipsi ėshtė keqkuptuar. Tė krishterėt besojnė se apokalipsi ėshtė fundi i botės. Unė mendoj qė ky ėshtė fundi i krishterimit.

kalimtar/e 5.6.2009 18:18

Gjithmonė mė ka habitur fakti, pse kur tė vijė apokalipsi duhet tė ndodhė gjithė ajo rrėmujė? Nėse ėshtė i gjithpushtetshėm "zoti" mjafton tė kėrcasė gishtat dhe tė mirėt termo, tė kėqinjtė terpo...

Se pėr ēa duhen gjithė ato inskenime The Four Horsemen, a ku di unė. Lėri Metallica-t rehat.

mesdimr 14.11.2009 13:39

S'e di sa funde ka kalu, po i radhės nė treg ėshtė 2012. Ka dalė dhe film: http://www.newscientist.com/blogs/cu...ef=online-news.

kalimtar/e 19.11.2009 01:41

Po po njeri, vetem Mayanet kan pas shum Astronomi t'fort sa qe Kalendarit e kan pas shum t'persosur me Astronimi pra me planete dhe si shkak i kesaj kan shku simbas Kalendarit te vet se ne kete Vit mundet te jete Armageddon-i. Ata shum mir gjerat i kan mat me mjetet e veta rreth Astronomis per ate ne vitin 2012 thuhet se do te kete Shkaterrim Natyror e JO Hyjnor, por prap nje gje qe nuk ndodh nuk mundemi leht ta besojm por ne qoftese mundet te jete e vertet kjo gje atehere ka pas njerz shum shum ma t'mencur ne ate kohe se sa ne kete Kohe.

A sa per ato gjerat e Islamizmit mir e ke, se s'kan fare tru per ate mir e the fjalen ti ''BUdallait Hapi Rruge''

Me t'mira.

mesdimr 19.11.2009 01:54

Pėr sqarim, kalendari i majave e tejkalo vitin 2012:

Citim:

mbishkrime tė tjera tė majave tė gjetuara anekėnd vendbanimeve tė tyre pėrmbajnė data shumė mė larg se viti 2012. Disa prej tyre madje kapin vitin 4772.

https://ateistėt.com/lm0910248w
Kjo mania me "frikat e fundit tė botės" ėsht bo si letėr higjienike vallaj. F.v. fundi do vijė dikur, po njerėzimi do ketė kolonizu yje tė tjerė deri atėherė.

kalimtar/e 19.11.2009 15:40

Mė gallatė nga tė gjithė janė dėshmitarėt e jehovait, ata herė pas here jan kujtu pėr nai fun bote.
Kur vinte data e caktur (se si e caktonin allahu e mer vesh) prisnin me frymėn e mbajtur... pastaj pasi nuk ndodhte gjė, caktonin njė datė tjetėr.
Pasi u bė shumė e pėrsėritur dhe dukeshin gjithnjė e mė shumė qesharakė, u bėnė tė zgjuar dhe vendosėn njė datė tė papėrcaktuar, 6000 vjet pas krijimit tė Evės...!!

Eh ēa bohet, ēa bohet....

Citim:

1914, 1915, 1918, 1920, 1925, 1941, 1975 and 1994, etc. were other dates that the Watchtower Society (WTS) or its members predicted.

Since late in the 19th century, they had taught that the "battle of the Great Day of God Almighty" (Armageddon) would happen in 1914 CE. It didn't.

The next major estimate was 1925. Watchtower magazine predicted: "The year 1925 is a date definitely and clearly marked in the Scriptures, even more clearly than that of 1914; but it would be presumptuous on the part of any faithful follower of the Lord to assume just what the Lord is going to do during that year." 6

The Watchtower Society selected 1975 as its next main prediction. This was based on the estimate "according to reliable Bible chronology Adam was created in the year 4026 BCE, likely in the autumn of the year, at the end of the sixth day of creation." 8 They believed that the year 1975 a promising date for the end of the world, as it was the 6,000th anniversary of Adam's creation. Exactly 1,000 years was to pass for each day of the creation week. This prophecy also failed.

The current estimate is that the end of the world as we know it will happen precisely 6000 years after the creation of Eve. 9 There is no way of knowing when this happened.

http://www.religioustolerance.org/end_wrl2.htm

kalimtar/e 19.11.2009 21:52

Sikur producenti i filmit 2012 do ti besonte storjes sė filmit nuk do tja kish nisur gjirimit tė filmit por me siguri do ishte aratisur ne donjė ishull tė bukur pėr ti kaluar vitet e fundit tė jetės. Motivi i filmit , librave dhe filmave dokumentare qė dalin rreth temės sė armagedonit 2012 janė pėrfitimi sa mė i madh i lekėve dhe as gjė tjetėr.


Ora nė Shqipėri ėshtė 13:11.

Vargmal © 2001