Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   Si mund ta quash veten anėtar tė njė feje kur nuk i beson as librin? (https://vargmal.org/dan8704)

evola 27.1.2010 06:17

Si mund ta quash veten anėtar tė njė feje kur nuk i beson as librin?
 
Duke lexuar kėto temat e fundit tė Skerdit, del vėrtet si ēėshtje mė vete fakti se si arrin njė dikush ta quajė veten anėtar tė njė feje kur nuk ka lexuar as librin qė supozohet se e bėn tė asaj feje? Nėse personi fetar nuk beson librin X tė fesė sė tij atėherė ku dallon ky person "fetar" nga njė person ateist?

fusha sintetike 27.1.2010 06:36

aty e ke dhe problemin, te premisa. kush tha qe duhet te lexosh apo besosh librin qe te jesh kristian, mysliman, etj. ka plot persona qe jo vetem qe skane lidhje me librat po kujtojne dhe se feja trashegohet gjenetikisht... meqe e ka pas i ati apo gjyshi, atehere e ka dhe djali apo nipi...

sepse truni i katunarit "works in mysterious ways".

evola 27.1.2010 07:36

Ok, po kjo dmth qė thjesht janė injorantė. E lėmė mėnjanė shtresėn injorante tė fetarėve qė mund ose s'mund tė jenė shumica, dhe kapim pjesėn qė supozohet se e thotė me vetėdije se ėshtė anėtar i kėsaj apo asaj feje. Si ėshtė e mundur kjo kur ky person nuk ka lexuar kurė librin ku parimisht duhet tė besojė? Ėshtė njėsoj si tė thuash se je homoseksual duke mos qenė homoseksual! Mė duket si gjest skicofren, sidomos kur dhe e mbron fenė, apo homoseksualizmin pėr t'i qėndruar analogjisė, pa ditur se ēfarė po mbron.

fusha sintetike 27.1.2010 07:56

s'di ca te them. po ideja qe duhet te lexosh librin qe t'i perkasesh nje feje as qe ia ka kalu mendjen fetarit tipik (gjith fetarve dmth). fetaret po te kishin lexu librat sdo ishin me fetare :p
pastaj shifet dhe pragmatizmi. nqs neser regjimi shoqeror kerkon te thuash se je homoseksual se perndryshe mund te kesh sanksione te ndryshme qe te lene pa buke, me siguri qe te gjithe kta qe jane sot fetare do vetquhen homoseksuale, sepse ashtu e do pragmatizmi (pavarsisht se s'do jene, po do quhen, ashtu si sot qe quhen myslimane, kristiane etj etj pa zbatuar asgje myslimane apo kristiane).
kjo trego nivel shume te ulet vetedije dhe ndergjegje ne keta njerez. aq me shume kur ne shqiperi fete vijne pas pushtimeve, qe dmth qe jane vendosur ne kete menyre nga administratat e huaja dhe jane kancer per trupin kombetar

kalimtar/e 27.1.2010 16:04

Pėrqindja e atyre qė kanė lexuar "librat e shenjtė" ėshtė shumė e ulėt. Nė fis kam nga tė dyja anėt "musliman", dhe pėrveē meje qė jam ateist, nuk e ka lexuar asnjeri, madje nuk kanė asnjė lloj ideje se ēfarė shkruhet aty.

Mė kujtohet njė ēun i lagjes qė mė pyeti njėherė: "Me vėrte e ke lexu gjith atė libėr (hyjnizimi pa baza, pa arsye)? Se edhe un myslymon jem." Pjesa mė qesharake ėshtė kur shkon nė ndonjė birrari dhe kėrkon pėr meze brinjė derri, kamarjeri thotė se nuk pėrdoret derri aty, pasi janė myslymanė. :qysh: Po birrė pse shisni?!

Kjo gjė ka tė mirat dhe tė kėqijat e veta brenda. E mira sipas kėndvėshtrimit tim, ėshtė se kėta njerėz me rritjen e nivelit kulturor ka mė shumė gjasa tė bėhen ateistė. E keqja ėshtė se janė akoma injorantė.

mesdimr 29.1.2010 13:40

Citim:

Si mund ta quash veten anėtar tė njė feje kur nuk beson as librin?
Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė. Pjesa dėrrmuese e fetarėve janė hipokritė. Arsyet apo shkaqet pse janė hipokritė mbase anojnė mė tepėr nga pragmatizmi, siē ėshtė sqaruar sipėr, por konstatimi kėtu ėshtė se tė qenit fetar kur nuk beson mbi 90% tė atyre qė thotė libri do tė thotė se je hipokrit qė "bėhesh" fetar ngase do tė pėrkasėsh diku, pėrndryshe tė duket vetja i pėrjashtuar nga rrethi apo zhvillimet shoqėrore nė tė cilat u ndodhe.

Si ndikon pastaj feja qė arrin rrethi shoqėror tė krijojė presion mbi individin pėr tu deklaruar i njė feje tė caktuar, ėshtė mbase bukė pėr tjetėr ēėshtje. Gjithsesi mekanizmi ėshtė parak, nuk ka ndonjė mister tė madh. Pėrderisa "ashtu duhet" se "e bėjnė tė gjithė" atėherė "ėshtė nė rregull".

korbi 30.1.2010 11:42

Une: Pse ke marre sot dafina?
Besimtarja: sepse eshte e diela e dafinave dhe eshte mire te marresh dafina
Une: Po pse eshte mire?
Besimtarja: Sepse keshtu ka thene zoti
Une: Cfare ka thene zoti?
Besimtarja: Qe cdo gje qe them une eshte mire
Une: Po ti ku e di?
Besimtarja: Sepse keshtu thone plakat
Une: Pse thone plakat keshtu?
Besimtarja: Se keshtu eshte zakoni

Bisede shume e gjate e imja me kete besimtare dhe si perfundim pas 1 ore e kuptova qe ajo nuk e kish idene qe e diela e dafinave permendej ne bibel, por thjesht besonte ne fene ortodokse sepse keshtu thone pleqte se eshte mire.

kalimtar/e 30.1.2010 13:46

hahah kshu jane fetaret fatkeqesisht. ec aty brrrrrr beeeeee "se eshte mire".. yyyy brrrrrr beeee


Ora nė Shqipėri ėshtė 17:59.

Vargmal © 2001