Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   Hipokrizia fetare (https://vargmal.org/dan8711)

sigint 29.4.2011 09:45

Hipokrizia fetare
 
Fetarėt e feve abrahamike thonė qė po nuk besove nė fenė e tyre do shkosh nė ferr/xhehenem/gehena. D.m.th. ka dhe prindėr qė besojnė se fėmija e tyre do tė shkojė nė kėtė vendin e vuajtjeve tė tmerrshme tė pėrjetshme pse nuk ka besuar nė zotin e tyre.

Puna ėshtė se ndėrkohė qė thonė kėshtu (apo thonė qė besojnė kėshtu) nuk duken se e vrasin dhe shumė mendjen pėr "pasojat" qė vetė predikojnė e me tė cilat kėrcėnojnė. D.m.th. fėmija e tyre vazhdon tė jetė ateist, i pafe, qafir etj. dhe megjithėse sipas tyre do tė pėrfundojė nė ferr, nuk duket se ėshtė ēėshtje aq e rėndėsishme sa t'i detyrojė tė bėjnė ndonjė veprim pėr tė penguar vajtjen nė ferr tė fėmijės... apo tė motrės, vėllait, kushėririt, nėnės, babės, gjyshit, gjyshes etj.

Pyetja pra ėshtė a i besojnė dhe vetė fetarėt idiotėsitė ku thonė se besojnė? Apo janė thjesht hipokritė qė vishen me ca rrecka pseudomorale pėr t'i shit kopalla tė tjerėve? Qė dhe kjo e dyta s'ka kokėrr kuptimi, se nuk ėshtė se duhet ndonjė pėrpjekje pėr tė qenė fetar, mjafton tė heqėsh trurin nga priza.

gurax 30.4.2011 13:15

"Shkaku me me peshe per ateizmin ne boten e sotme jane te krishteret, te cilet e njohin Jezusin me buze, pastaj sapo dalin jashte e hedhin poshte me stilin e jeteses. Ky eshte elementi te cilin nje bote qe nuk beson, thjesht e konsideron te pabesueshem." - Brennan Manning

sigint 30.4.2011 19:44

Kjo qe mė shumė si reagim ndaj prepotencės qė kanė kur vetėshpallen si besimtarė, thu ti sikur ėshtė ndonjė arritje, dhe le pastaj qė kėtu mė jobesimtarėt e tė gjithėve janė pikėrisht kėta qė hiqen pėr fetarė. Puna ėshtė qė pse vazhdojnė tė na ēajnė veshėt, ēfarė fitimi po nxjerrin (pėrveē n.q.s. varen direkt nga fondet e "shoqatave bamirėse", qė d.m.th. se s'kanė parim tjetėr veē parasė, pikėrisht ajo pėr tė cilėn akuzojnė "qafirėt").

Se ku thuhet nė njė temė tjetėr qė po t'i kėrkonin rrethanat kėtyre tė deklaroheshin si homo, do deklaroheshin dhe si homo, pavarėsisht se s'do ishin, po do ta mbanin emrin me qejf qė tė gėzonin privilegjet e perceptuara. Dhe tėrė kėtė hipokrizi ta shesin dhe si vlerė... Kjo ėshtė qė i nxjerr dhe mė tė degraduar si njerėz, megjithėse kėtė e quajnė gjoja pragmatizėm.

Dhe ka dhe nga ata qė tė kėrkojnė me paturpėsinė mė tė madhe dhe respekt pėr kėto antivlera.


Ora nė Shqipėri ėshtė 16:31.

Vargmal © 2001