Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Absurditete fetare (https://vargmal.org/dan415n)
-   -   Sa personale janė bindjet fetare (https://vargmal.org/dan8769)

Kandhaon 17.1.2010 10:36

Sa personale janė bindjet fetare
 
Sa kam mujt me vrejt, feja ėshtė "ēėshtje personale" vetėm kur fetarėt nuk kanė forcė ose pushtet, dhe e pėrdorin kėtė frazė pėr tė mbrojtur veten. Nė momentin qė marrin pushtetin, feja nuk ėshtė mė ēėshtje personale, por iu imponohet me dhunė tė tjerėve.

Pėr ilustrim, suret e Mekės u shpallėn nė njė kohė kur muslimanėt ishin tė dobėt. Njė ndėr kėto sure ėshtė edhe "Kafirun", ja ēfarė thuhet nė vargun e fundit tė saj:

Citim:

6. Ju keni fenė tuaj, e unė kam fenė time!
Nga ana tjetėr suret e Medinės u shpallėn kur ...muslimanėt ishin forcuar tejmase, dhe njė ndėr kėto sure ėshtė edhe Tewbe. Ja ēfarė thuhet nė vargun e pestė tė kėsaj sureje:

Citim:

5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.


Ora nė Shqipėri ėshtė 15:06.

Vargmal © 2001