Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Pyetje-pėrgjigje (https://vargmal.org/dan418n)
-   -   Tregime fantastiko-shkencore (https://vargmal.org/dan8772)

123456 8.12.2001 11:06

Tregime fantastiko-shkencore
 
ju lutem kush mund te me bje nje udhetim fantastiko shkencore se me duhet nsr per pune me shkrim plssssssssss :(

ostro 9.12.2001 00:01

kap nai episod nga startreku next generation dhe pėrshkruje :p

mima 12.4.2012 15:49

:hm: po ku ka noj titull libri qe perdorin elemente fantastike se po na i kerkojne msuset

farmatech 15.6.2012 12:57

shko te detyrashtepie.com

gurax 15.6.2012 14:09

Nuk arrij te kuptoj, kalimtari farmatech, se cfare fiton nga pergjigje te llojit si ketu me lart, kur ne fakt pyetja e bere nga mima ka shume sens.

Mima, libra qe perdorin elemente fantastike ka shume. Kur flet per "elemente fantastike" ne fakt eshte nje game shume e gjere fantastike dhe perfshin cdo gje qe ka te beje me elemente qe lindin nga fantazia dhe qe nuk gjehen ne ate qe jemi mesuar ta quajme realitet.

Ketu mund te futen librat fantastiko-shkencore qe jane permendur edhe me perpara me kete teme, por edhe libra qe hyjne ne grupimin "fantazi", sic eshte psh "Lord of the Rings".

Sidoqofte, nese te duhen tituj librash, mund te shenosh te tere cfare jane permendur ketu, dhe edhe librat e Zhyl Vern (20000 lega nen det; Udhetim ne qender te Tokesl etj) si dhe librat e Isak Azimov (Foundation; Njeriu 200-vjecar; I-Robot) librat nga David Brin (Sundiver; Lufta per Uplift).

Ne fakt, ka shume, shume fare. Gjetja e nje liste eshte shume e thjeshte duke perdorur Google. Pjesa e veshtire eshte leximi i tyre.

ai cuni 4.12.2012 18:57

me jepni nje udhetim shkencor se me duhet neser per shkrim

franceska 6.12.2012 18:34

me duhet nj pune me shkrim per udhetim mes shkencores dhe fantastikes

bla bla bla 6.12.2012 19:53

ej, pershendetje me duhet nje tregim fantastiko shkencor por qe te ket ne lidhje me hapsiren ju lutem me ndihmoni!!! :)

luli vocėrr 9.12.2012 16:49

-.-

ObObo

lorena 9.12.2012 23:59

kerkoj nje ese mbi nje udhetim mbi fantastiko shkencores

mali 11.12.2012 18:53

ej, pershendetje me duhet nje tregim fantastiko shkencor por qe te ket ne lidhje me hapsiren ju lutem me ndihmoni!!!

goc librazhdi 17.12.2012 21:03

ju lutem me duhet patjeter nje tregim fantastiko shkencor me hapsiren qe permend vitin 7552 plzzzz...... :(

Yberkafsh 18.12.2012 15:18

Urdhėro goc librazhdi

Citim:

Shpjegim pėr para-jasht'historikėt: kjo ėshtė njė prej atyre qė deri nė vitin 2140 janė quajtur fletushka udhėzuese.
  • Nė vitin 5403, tokėsorėt zbuluan pėrmjet njė largshikuesi thjerrė-ndjeshėm, tė ndėrtuar me xham organik tė pėrbėrė nga 10^987(n'fuqi) shkoptha tė syrit njerėzor, atė qė ata quajtėn Kufiiri i gjithėsisė. Botėn e tyre ata e quajtėn atėher e brendakufishmja
    Nė vitin 7548, ata patėn pėrfunduar hartimin e gjithė trupave qiellor dhe pėr herė tė parė nė historinė e tyre ata patėn vėrtetuar se ishin tė vetmit banor tė tė brendakufijshmes.
Nė vitin 7549, pas riprodhimit tė parė tė mos-lėndės, tokėsorėt parashtruan mundėsinė e depėrtimit matan Kufirit. Mos-lėnda ėshtė lloji mė parak i asaj qė do njihet mė vonė si ėndėrrealitetusi.
Nė vitin 7549, pas mbjelljes njėvjeēare tė moslėndės nė stėrfaqe(sipėrfaqe shumėpėrmasore"multidimesnionale") tė Kufirit, vihen re bulėzat e para tė matanlėndės: dėshmimi i parė se ka diēka matan Kufirit.
Viti 7550 shėnon pėrfundimin e punimeve parapėrgatitėse pėr shndėrrimin e lėndės organike tė tė gjith brendakufijshmes nė lėndėrgjegje. Pėrmjet kėti hapi synohej shumėzimi i mundėsive lėndėthurrėse, nė mėnyrė tė tillė qė Kufiri tė vetmatanizohej duke pėrthithur vetitė e lėkurės njerėzore.
Viti 7551, lėndėrgjegjėsimi pėrballet pėr herė tė parė me shfajen e lėndkujtesės.
Njerėzimi shkrin gjithė dallimin midis vetes dhe brendakufijshmes. Kufiri ndizet, sikur tė ishte njė ekran, dhe nė tė shfaqet nė rend mbrapavajtės e gjithė historia njerėzore.
Viti 7552: Kufiri shfaq ngjarjet e 2012ės.
Shikim tė kėnēėm

erijon 6.2.2014 20:36

kėrkoj njė tregim fantastiko-shkencor si vishen,si ushqehen,si argėtohen fėmijėt

yllka 6.2.2014 23:06

ju lutem me duhet nje tregim fantastiko-shkencor

granit 19.2.2014 12:48

pershendetje tregimet fantastiko-shkencore me pelqejn shum :p

aab 26.2.2014 13:41

ju luten um duhet nje tregim fantastiko shkencor

gurax 9.3.2014 21:31

Universi mbi Tavoline - Michael Swanwick

"Afrohu edhe pak. E sheh tashti? Mire."
"Cfare eshte ajo?"
"Nje atom hidrogjeni. Deshiron qe te krijoj edhe nje tjeter?"
"Si e bere?"
"Tashti, kjo hapesira sferike ketu mbi tavoline eshte nje fllucke vakumi te forte qe e krijova me ane te... sa familjar je me analizen matematike te vektoreve n-dimensionale?"
"Mmmm..."
"Ok, do e thjeshtojme. Ajo qe po sheh eshte nje univers portabel artificial."
"Vertet? Me yje dhe bote dhe cdo gje brenda?"
"Ne fakt deri tani ka vetem nja 20 atome hidrogjeni."
"Ahhh.."
"Prit pak. Vetem nje sekonde. Shihe prape tashti."
"Uuu. Po cfare bere?"
"Ftoha pak fluksin subatomik. Kjo krijon shume atome hidrogjeni."
"Po ato si shkendija cfare jane?"
"Po kombinohen. Tashti eshte plot me molekula hidrogjeni. Prit ta perziej pak."
"Yje, yje! Sa shume yje. Miliarda."
"Vazhdo shih akoma."
"Atje, ai atje shpertheu. Edhe ai tjetri. U bene shume qe po shperthejne."
"Supernova. Ky eshte nje moment i rendesishem ne jeten e cdo universi. Sic e pame ne fillim yjet ishin te perbere vetem nga hidrogjen. Por ne qender te yjeve ka gravitet te larte, nxehtesi dhe rrezatim, i cili e transformon hidrogjenin ne hekur, kalcium, plutonium - ne fakt te tere elementet e tabeles periodike."
"Interesante."
"Po, dhe tashti po clirohen neper te tere universin. Gjenerata tjeter e yejeve tashti do te jete me shume elemente dhe mund te formojne planete qe tashti e tutje."
"Cfare kane te vecante planetet? Ata as edhe drite nuk mund te prodhojne."
"Jeta bir, jeta. Oqeane me uje, hidrokarburet me zinxhir te gjate, komplet te tera cfare te jene. Sistemet veteorganizues. Strukturat komplekse. Evolucioni. Fiton disa kafshe te mahnitshme."
"Sa zgjat dicka e tille?"
"Nuk mund ta them me siguri. Zakonisht ne kete moment pak a shume, e fik universin."
"Si? Pse?"
"Po e le te ndezur per shume kohe, lind inteligjenca. Anije te vogla kozmike qe levizin kudo ne te tera drejtimet. Dhe menjehere pa u kuptuar vec kur i tere universi infektohet ne cdo cep. Nuk kane fund me ligesite. Levizin yje, ndryshojne dhe rindertojne galaktika, lloj lloj gjerash."
"Shume te keqinj me duken."
"Ashtu eshte. Sapo inteligjenca shperthen e lire, universi behet komplet i pavlere. Gjeja me e mire qe mund te besh ne kete rast eshte te ndryshosh konstantet perseri dhe rri e shih se si yjet shperthejne e behen pluhur nje e nga nje."
"Shume interesante. Nuk i dija te tera keto. Sidoqofte po mendoj te iki te pi dicka. A vjen edhe ti me mua?"
"Nisu perpara, vij menjehere dhe te arrij rruges."
"Ka ndonje gje?"
"Tek ai planeti atje bardh e blu eshte duke lindur nje civilizim. Para se ta fik universin dua te pres derisa te krijojne versionin e tyre te universit portabel artificial."
"Po pse?"
"E di qe duket budallallek, por fundi i universit eshte shume me i bukur kur bastardet e vegjel mund ta shohin qe po vjen."

-- perkthyer nga gurax

Jeta 3.4.2014 16:13

pershendetje :) me duhet nje tregim fantastiko shkencor ^_^ mund ta shkruaniii ????

Elona 5.5.2014 15:28

ju lutem me krijoni nje tregim ne veten e pare....... tema deshiroj edhe un te shkoj ne hapesire ne qofte se mundeni te luem me coni tani se me duhet patjeter :(


Ora nė Shqipėri ėshtė 16:12.

Vargmal © 2001